Kladenský únor 2019

03.03.2019

Hokejoví fanoušci přivítali návrat krále. Po jednorázové sněhové nadílce přikrylo Kladno 20 cm sněhu a vedení města vyhlásilo kalamitní stav; ještě než sníh stihl roztát, oznámila radnice, že chystá změnu operačního plánu zimní údržby. Kvůli chřipkám panoval v kladenské nemocnici téměř celý měsíc zákaz návštěv. Hlavní poštu bylo nutné vyklidit poté, co její zaměstnanci upozornili policii na podezřelou tikající zásilku; zásahové komando po několika minutách konstatovalo, že přes Kladno někdo posílal budík; jedné pracovnici se při akci udělalo nevolno a nikdo nebyl zraněn. Nový šéf městské policie Petr Hašek uvedl, že k bezpečnosti Kladna přispěje umělá inteligence.

Kulatá bába ohrožena! varovala kladenská buňka Strany Zelených poté, co se vedení města rozhodlo dát hospodu do užívání skautům; minulé vedení města pro neprosperující podnik marně hledalo náplň, zástupci Zelených přišli s plánem zřídit v něm kreativní centrum, které by si vyžádalo cca 1,9milionovou investici a roční provozní dotaci 950 tisíc korun, Skauti navrhli, že se o objekt postarají zadarmo. Mladí Rytíři potrénovali na ledové ploše na náměstí Starosty Pavla a ukončili tím její letošní sezónu a devět statečných dobrovolníků z iniciativy Trash Hero odklidilo nepořádek v okolí zimního stadionu.

Na Mayrovce proběhly extrémní překážkové závody Excalibur race. Kladenský vodojem se rozzářil do tmy, čímž se odstartovala poslední část jeho konverze na Veolia Smart Control Tower. Kvůli kolapsu v poslední třetině zápasu s Třebíčí skončili hokejoví Rytíři v základní části WSM ligy čtvrtí a v prvním kole play-off se utkají s Přerovem. Při cestě z maturitního plesu skočil nad ránem ze Sítenského mostu student kladenského gymnázia; pád do údolí nepřežil. Reprezentační ples města obohatily hvězdy ze StarDance.

Strážníci zachránili srnku uvíznutou v plotě kolem koupaliště i opilého bezdomovce neschopného se vymotat z kolejiště u stanice Kladno-Dubí. Kladenský rodák, informatik a fotograf Michael Hanke, byl za svůj soubor Nikdy ho neviděli brečet, zachycující život paralympionika Zdeňka Šafránka, už podruhé nominován na prestižní ocenění World Press Photo. Na setkáních s občany o budoucím rozvoji sídliště Kladno-sever a oblasti Vrapic se město pokusilo o participativní plánování.

Zemřel autor Kladenských pohádek, fotograf, spisovatel a rybář Luděk Švorc. Městem prošlo několik masopustních průvodů, ten největší tradičně z Podprůhonu na Mayrovku. Primátor Dan Jiránek a radní Petr Soudek jednali s břevnovským arciopatem Prokopem Siostrzonkem o hospodaření a rozvoji příměstských lesů, které z velké části vlastní řád benediktinů. Rada schválila plán investic na rok 2019 za téměř půl miliardy korun a nechala je zanést do Google mapy. Výtvarnice Jitka a Květa Válovy se in memoriam staly Dámami české kultury.

Hnutí Kladeňáci vyhlásilo plán zřídit ve městě komunitní kompostéry, zveřejnilo kalendář svého lídra Tomáše Kutila a společně se svými dětmi zazpívalo babičkám a dědečkům ve Středisku Fontána. Kladenští Orli si do Ústí doletěli pro třetí místo v tabulce volejbalové extraligy. Po 20 letech fungování zavřela restaurace Gome. Společnost Lidl ohlásila, že po generální rekonstrukci otevře 2. března svůj obchod u autobusového nádraží.

Kladenská veverka oslavila třicetiny. Zástupci správce železniční infrastruktury SŽDC společně s vedením města informovali, že v roce 2029 potrvá cesta vlakem z Kladna do Prahy jen 30 minut, pokud tedy celý projekt tzv. "rychlodráhy" půjde dobře. Komise pro životní prostředí přizvala veřejnost na rozpravu o nakládání s odpadem, kde vyšlo najevo, že lidé městu za svoz dluží 32 milionů korun a je třeba s tím něco udělat. Tématem 5. ročníku Ceny architekta Raymonda se stalo sídliště v Kročehlavech - nejlepší oceněný student či studentka získá dvoutýdenní pobyt v Japonsku.

Vedení města rozhodlo, že z ulic zmizí elektrokola Freebike, jejichž provozní sezóna údajně podle zadané analýzy vyšla městskou kasu na 7 milionů korun; co se stane s ufonskými koulemi, které dal Kladnu bývalý primátor Volf, radní v tiskové zprávě nespecifikovali. Ve Sládečkově vlastivědném muzeu otevřeli výstavu věnovanou historickým bicyklům a průkopníkům cyklistiky s názvem Seskokem seskok. Média vyzvala občany, aby zaslali nápady na využití přízemí někdejšího hotelu Merkur, které na základě smlouvy uzavřené předchozím vedením musí město využívat po dobu deseti let za více než 59 tisíc korun měsíčně.