Kladenský prosinec 2018

01.01.2019

V Podprůhonu se zhmotnil kladenský Betlém. Muzikant Filip Zoubek zachránil Kladenské Vánoce, když v rekordně krátkém čase a s nepříliš bohatým rozpočtem dokázal během několika dní zorganizovat plnohodnotný hudební program včetně stavby nového pódia. Celkový počet lidí vyměněných novým vedením města v dozorčích radách a řídících orgánech městských společností se počátkem prosince vyšplhal na 25, načež představitelé koaličních stran odmítli nařčení z vytváření trafik.

Hlášení "Kód sto pro zaměstnance zrušen!" vyvolalo v nákupním centru Central plném lidí shánějících vánoční dárky paniku; jak se posléze ukázalo, šlo o falešný požární poplach. Do Prahy přicestoval unikátní model Bugatti Chiron, sestavený z více než milionu kostiček LEGO v kladenském závodě společnosti.

Uvolněný radní pro rozvoj města Lukáš Hanes se v den svých narozenin stal účastníkem dopravní nehody, kterou sám nezavinil, měl ovšem pozitivní test na drogy a odmítl krevní test; opozice v čele s exprimátorem Milanem Volfem tuto událost využila jako záminku pro burcování k občanské neposlušnosti; s týdenním zpožděním zveřejněné tvrzení radního Hanese, že zazmatkoval a má podezření, že sám je obětí spiknutí, se stalo úrodným základem pro tvorbu městských legend. Exprimátor Volf na událost znovu upozornil v den sedmého výročí úmrtí Václava Havla, když se nechal vyfotit před kupou sněhu navezenou na náměstí Svobody z Krušných hor a opatřenou nápisem "Lukáši, tohle sjet můžeš!", což primátor Jiránek odsoudil s tím, že akce ohrozila bezpečnost chodců; náklady na úklid veřejného prostranství bude prý město po Volfovi vymáhat.

Do středních Čech před Vánoci dorazila chřipka. ČSAD Kladno si pod stromeček nadělilo 4 autobusy Iveco Crossway LE, kterými se podle ředitele Ludomíra Landy svezou hlavně cestující na linkách 316 a 319. V Kladně chybí celá jedna směna strážníků, upozornil své čtenáře Kladenský deník. Nové vedení kladenského šachového klubu zahájilo kampaň na získání nových sponzorů a nábor hráčů. Hasiči si nacvičili zásah při požáru ve 12. patře jednoho z rozdělovských věžáků, při němž otestovali dojezdové časy, poprali se s parkujícími vozy při umisťování žebříku, ověřili tlak vody v potrubí a znepokojili několik kolemjdoucích lidí. Po třech týdnech neúspěšné snahy získat přístupové údaje k oficiálnímu facebookovému profilu města od někdejšího zaměstnance magistrátu Ladislava Pavlíka si město založilo nový profil.

Zastupitelé zrušili hazard i zákaz posedávání na trávníku. Na druhý pokus proběhlo jednání vedení města s představiteli společnosti Globus o plánované výstavbě hypermarketu na Růžovém poli, kterou smluvně posvětilo předešlé vedení města 14 dní před volbami; nový primátor Dan Jiránek po jednání uvedl, že ideální by bylo hypermarket postavit jinde a existující smlouvu označil za "naprosto nemravnou"; k výstavbě Globusu se týden před Vánoci zamítavě vyjádřila i rada Středočeského kraje, jejíž stanovisko má ovšem spíše symbolický význam.

Policisté vypátrali recidivistu, který předstíraje policistu v civilu okradl několik nezletilých a seniorů; v jiné části Kladna okradl mladou ženu onanující deviant. Na své předvánoční zápasy nastoupili kladenští Rytíři ve speciálních "santovských" dresech, které následně vydražili celkem za 109 600 Kč, jež poputují na podporu činnosti hřebečského Komunitního centra Vítej.

V Zámecké galerii odstartoval osmý ročník bienále Kladenský salon, které představuje nejzajímavější díla výtvarných umělců z regionu. Zemřel cestovatel a absolvent kladenského gymnázia Vladimír Plešinger a sportovní archivář Jan Soldán oslavil 70. narozeniny. Média informovala, že na jídelním lístku nově otevřené Kantýny POLDI najdete mimo jiné vejmrdu, huspeninu, smržovou a švestkovou omáčku i švestkové knedlíky; podávat se bude i na hutích hutně konzumované osmistupňové pivo. Uskupení Kladeňáci objevilo na internetu informaci o záměru zbudovat pumptrackovou dráhu pro cyklisty pod elektrickým vedením u lesa na Bressoně a rozvířilo tím na sociálních sítích debatu, zda ohledy na životní prostředí v tomto případě nepřekážejí snaze vytvořit smysluplnou volnočasovou aktivitu pro mládež.

Kladno uctilo památku horníků zesnulých v karvinském dole ČSM. Houkáním sirén a blikáním majáku se kladenští hasiči na Silvestra rozloučili se svými do výslužby mířícími kolegy, velitelem čety Petrem Piskáčkem a strojníkem a řidičem Zdeňkem Pencem. Orli nadále nabírají výšku, přehráli i mistra, oslavil úspěchy kladenských volejbalistů svým titulkem Kladenský deník. Středočeský kraj pomůže kladenským včelařům v boji se včelím morem. Vzhledem k plánovaným opravám strategických komunikací hrozí Kladnu v roce 2019 dopravní kolaps.