Kladenský leden 2019

03.02.2019
Sítenský most krátce po dokončení (foto F. Pošta, archiv T. Roučka, www.kladnominule.cz)
Sítenský most krátce po dokončení (foto F. Pošta, archiv T. Roučka, www.kladnominule.cz)

Prvním kladenským miminkem roku 2019 se stala Terezka. Kladnem prošel za hojné účasti veřejnosti tříkrálový průvod. Novoroční turnaj v lóře potvrdil "vzrůstající kvalitu startujících žen". Podle čerstvě zpracované analýzy je ve špatném stavu většina kladenských mostů – kvůli tomu se již letos bude opravovat výpadovka na Prahu a do pěti let i most přes Sítenské údolí, na nějž chce město vypsat architektonickou soutěž. Minulé vedení města na jednání zastupitelstva vyvolalo bouři kolem pozitivního drogového testu radního Lukáše Hanese a vyzvalo radního Hanese i celé současné vedení města k chlapskému postoji; k témuž vyzvalo současné vedení města minulé vedení města v souvislosti se zjištěním, že za opulentní večírky konané v letech 2017 a 2018 se z městské kasy vyplatilo 5,5 milionu korun. Městské divadlo anoncovalo premiéru inscenace Hra, která se zvrtla. 

Statistici spočítali, že oproti loňskému roku v Kladně ubylo 256 lidí. Po osobní návštěvě konstatovali členové rady, že někdejší Bio Oko, koupené roku 2014 do majetku města, je v havarijním stavu. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová přijela do kladenské nemocnice osobně zhodnotit, zda by měl kraj podpořit chystané modernizační záměry. Kladenští volejbaloví Orli zalovili v moravské metropoli. Středočeský krajský úřad ukončil na žádost investora výstavby Globusu na Růžovém poli proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí a lidé na sociálních sítích začali bez znalosti věci analyzovat, co to pro budoucnost záměru znamená; na dalším jednání zástupců investora a vedení města pak vyšlo najevo, že žádost o posouzení EIA investor podá znovu a ve vzduchu visí i možnost, že celý projekt skončí u soudu. 

Kvůli plánované rekonstrukci zavřel v polovině ledna jeden ze dvou kladenských obchodů Lidl a lidé změnili trasu svých pravidelných nákupů. Média informovala, že kladenský služební pes Hakim vypátral recidivistu. Kladenští musheři bodovali na Šediváčkově longu. U vlakového nádraží našli policisté v kontejneru mrtvého bezdomovce. Veřejnost v Kročehlavech měla možnost seznámit se s podrobnostmi chystané rekonstrukce plynovodu, při níž bude nutné vykácet přes 50 stromů a keřů. Proběhlo jednání o záměru výstavby pumptrackové dráhy na Ostrovci, při němž vyšlo najevo, že o projektu zatím nevěděl ani majitel pozemku, tedy benediktinské opatství. 

Po letech marných pokusů udělat něco s ospalou kladenskou hlavní třídou přišlo vedení města s ideou umístit na ní co nejvíce zařízení pro děti a mládež. "Masarykovu třídu by děti oživily," vysvětlil primátor Dan Jiránek s tím, že na děti se přirozeně nabalí i rodiče. Na kluzišti na náměstí Starosty Pavla se soutěžilo o Ledového strážníka. Za 140 milionů korun byla na čtvrtý pokus vydražena Poldina huť a Nejvyšší soud zamítl dovolání někdejšího majitele ocelárenského kolosu Vladimíra Stehlíka a konstatoval, že Stehlík je částečně vinen z jeho krachu. Hokejový trenér Vladimír Svoboda, který vychoval Jágra a další hvězdy, oslavil devadesáté narozeniny. Rodí se v Kladně další velký talent? Jelínek dal dva fíky Jihlavě!, oslavil Kladenský deník úspěch teprve osmnáctiletého hokejového Rytíře Šimona Jelínka. Nové vedení města chce zlevnit přestavbu autobusového nádraží a snížit množství billboardů. Vyvěšením informace na úřední desku bylo 23. ledna zahájeno územní řízení na stavbu "Modernizace trati Kladno (včetně) – Kladno-Ostrovec (včetně)", čímž se Kladno po 80 letech řečnění a plánování o krůček přiblížilo realizaci moderního železničního spojení s Prahou. Kladno má návrh rozpočtu na letošní rok, v němž se s ohledem na nutné budoucí investice bude leckde šetřit.